Bergthor Morthens – Under ytan

Vernissage lördag 3 juni kl 12-15

Utställningen pågår 3 juni till 17 september

Den isländske konstnären Bergthor Morthens arbete går i excessens och revoltens tecken. Hämningslöst kombinerar han fogskum, lim och funna material med psykedeliska regnbågsnyanser i akryl i tjocka lager tills duken buktar och nästan verkar redo att sprängas i ett smetigt och glimmande inferno. Efter att allt blandats samman i en koloristisk dekokt gör han upp med allt från högerpopulism till det västerländska måleriets kanon. 

Det är enkelt att dra parallella linjer mellan konsumtionssamhällets överflöd och den extrema materialism som Morthens ägnar sig åt i studion. Det sker en gradvis uppbyggnad av material innan processen tar över. Likt samhällets efterfrågan på ekonomisk tillväxt så föder Morthens verk ibland varandra, växer och växer genom evig konstruktion och rivning. Förnyelse, förfall och transformation går som en röd tråd genom allt. Det rör sig om en nästintill osynlig skarv mellan måleri och skulptur: Övergången mellan bild och skulptur görs genom pålägg/påbyggnad och avskalning, till den grad att verken börjar förstöra sig själva. Skillnaden mellan interiör och exteriör, yta och struktur, representation och abstraktion, suddas ut. Det som skapats förefaller vara någonting som tränger upp under ytan, groteska fenomen som höjer sig ur jorden eller huden, något köttigt och kladdigt och rörigt men fortfarande vagt antropomorft som kanske för tankarna till barockens prunkande överdåd, någotdolt men ändå synligt.

Sedan masterexamen från Akademin Valand 2015 delar han sin tid mellan Island och Göteborg.