Clandestino festival Gerlesborg

Välkommen på Clandestino festival på Gerlesborgsskolan söndag 10 juni! Grym Line up! Gör en heldagsutflykt – varva konserter med mat på #gerlesborgkökochkafe, utställningar och bad!
Läs mer om programmet och artisterna på Gerlesborgsskolan nedan och på clandestinofestival.org

Program på Clandestionofestival Gerlesborg

12:00
SUDAN ARCHIVES
Barnworkshop
Sudan Archives är en 24-årig violinist, sångerska och producent. Hon växte upp till ett soundtrack av gospel i en strikt kristen miljö i Ohio. Missnöjd med sitt alltför anglo-klingande namn Brittney Denise Parks fick hon snart smeknamnet Sudan av sin mamma. Senare bröt hon med familjen, flyttade till Los Angeles och skrev in sig på musikhögskolan. Som av ödets välvilliga nyck var det i utforskandet av just sudanesisk musik som Sudan Archives äntligen hittade ett sätt att spela fiol som kändes naturligt, ett sound fullt av attityd som i hennes öron hade föga gemensamt med västerländska ideal. Med bara violinen, en loopmaskin och en mikrofon spelade Sudan Archives in en debut-EP inspirerad av sudanesisk fiolmusik, västafrikanska rytmer, elektronisk musik och R&B. Förutom egna låtar har hon remixat Kanye West och gjort en snillrik tolkning av Kendrick Lamars “King Kunta”, då som ”Queen Kunta”.
https://www.youtube.com/watch?v=KLPGMb35ubk

13:30
ABOU DIARRA
Kamelen n’goni, eller ”ung persons harpa” är ett stränginstrument som blivit känt över hela världen genom artister som Oumou Sangaré. Bland de yngre virtuoserna sticker Abou Diarra ut. Efter hans far död lämnade Diarra sin hemby och gav sig ut på en lång resa. I flera månader vandrade han med sitt instrument som enda sällskap genom Mandinka-regionen i Västafrika. Till fots lade han bakom sig 4000 kilometer och besökte allt från sömniga byar till storstaden Bamako för att samla på sig låtar, såväl urgamla folksånger som nutida popmusik. Abou Diarras egna kompositioner präglas av det eklektiska sättet att ta till sig musik. På albumet Koya, döpt efter hans mor som också sjunger på skivan, blandas mandika- och wassoloutraditioner med vibrationer från både reggae och jazz. Ett bluesmunspel kan yla loss i samma ögonblick som en kavalkad toner rinner ur hans kamelen n’goni. Abou Diarra sjunger med mjuk tenorstämma sina sånger som berör resande och exil.
https://www.youtube.com/watch?v=Le1rMhPnV4c

15:00
JFDR
Få 23-åringar kan stoltsera med ett lika coolt CV som Jófríður Ákadóttir. Sedan hon var 14 har den isländska sångerskan och låtskrivaren givit ut skivor i banden Samaris, Gangly och Pascal Pinon. Hon driver en egen skivlabel, White Sun Recording, och hamnade på mångas årsbästalistor 2017 under sitt alias JFDR. Ja, och så har hon en hängiven lyssnare i ingen mindre än Björk, som sa i en intervju att hon sedan länge är besatt av Jófríðurs musik.

https://www.youtube.com/watch?v=eikLsHzfpL4

16:30
ORCHESTRE LES MANGELEPA
På 70-talet var Nairobi en magnet som lockade musiker från när och fjärran i Afrika. Snart fanns där både kontinentens bästa studios, skivpresserier och ett hundratal kokande livescener. Klädda i platåskor, med tre sångare, sprudlande gitarrer och brassektion blev Orchestre Les Mangelepa ett fenomen i den kenyanska huvudstaden. Gruppen tog den pågående rumbarevolutionen till nästa nivå genom att korsa det kongolesiska svänget med Benga-soundet från Viktoriasjöns stränder och Chakacha från kusten. Flera gånger i veckan fyllde de de bästa klubbarna och turnerade över stora delar av kontinenten.

Trots framgångarna är det inte förrän nu som världen utanför Afrika får chansen att uppleva Orchestre Les Mangelepa live. Albumet Last Band Standing från 2017 vittnar om en minst lika explosiv grupp som då det begav sig i Nairobi – rumbans guldålder har tack och lov legat väl förpackad i sin tidskapsel.
https://www.youtube.com/watch?v=UamyvNWbVZ0

18:00
MARIAM THE BELIEVER [SOLO]
GAMLA SVENNEBY KYRKA, GERLESBORG
Mariam Wallentin är känd från duon Wildbirds & Peacedrums och som medlem i Fire! Orchestra. Medan de två projekten ofta ger sig långt ut i trum-och-sång-experiment och vågade frijazzutflykter, så är det i soloprojektetet Mariam the Believer vi får höra den melodiska och souliga briljansen hos Mariam Wallentin fullt ut.

Hennes andra soloalbum, Love Everything, har hyllats av en enig kritikerkår och tippas som en klar favorit på de flesta årsbästalistor. Här har hon fört samman ett inspirerat dream team av musiker – Sofia Jernberg, Oren Ambarchi och Mats Gustafsson för att nämna några – i den gemensamma missionen att frigöra musikens helande kraft. Skivan kan beskrivas som en saxofonmättad soulsymfoni eller om man så vill, som finkänslig kammarpop möter Whitney Houston. Mariam the Believer är helt enkelt en egen genre.
https://www.youtube.com/watch?v=KLPGMb35ubk

 

Såhär hittar du till Gerlesborgsskolan: http://gerlesborgsskolan.se/kontakt/hitta-hit/