Den 28 juni kl

Den 28 juni kl 18 välkomnar vi er till en programkväll med koppling till utställningen Eftervärlden på Gerlesborgs Konsthall. FÅGLAR ÄR EN DEL AV NATUREN, SKÅDA FÅGLAR ÄR KULTUR. Vi möter Jan Uddén som är biolog och pedagog på Bohusläns Museum och har över 50 års erfarenhet som aktiv fältornitolog i utforskandet av Bohusläns fågelfauna. Jan Uddén kåserar kring fågelarterna som kan ses i Ylva Westerlund och Mats Adelmans verk och under kvällen görs en kortare exkursion i närområdet kring konsthallen. Fri entré!

Den 28 juni kl 18 välkomnar vi er till en programkväll med koppling till utställningen Eftervärlden på Gerlesborgs Konsthall. FÅGLAR ÄR EN DEL AV NATUREN, SKÅDA FÅGLAR ÄR KULTUR. Vi möter Jan Uddén som är biolog och pedagog på Bohusläns Museum och har över 50 års erfarenhet som aktiv fältornitolog i utforskandet av Bohusläns fågelfauna. Jan Uddén kåserar kring fågelarterna som kan ses i Ylva Westerlund och Mats Adelmans verk och under kvällen görs en kortare exkursion i närområdet kring konsthallen. Fri entré!