Digital Föreläsning: Handlingsplan för att motverka ett segregerat konstfält 

Digital föreläsning

Onsdag 9 december kl 18:30

Hur kan ett segregerat konstfält motverkas?

Handlingsplan för att motverka ett segregerat konstfält är ett undersökande projekt som vill generera kunskap och utforska konstnärliga handlingsutrymmen genom att med byråkratin som verktyg göra konstpolitik. I maj i år släpptes Handlingsplan för att motverka ett segregerat konstfält i bokform. Den omkring hundra sidor långa handlingsplanen är skriven av en mängd olika personer och kollektiv i och utanför Sverige och syftar till att föreslå strategier för ett annat konstfält. Men också väcka frågor kring konstfältets nuvarande komposition och peka på var all form av strukturell förändring ofrånkomligen måste börja.

I föreläsningen diskuteras projektets erfarenheter och ambitioner, aktuell statistik, byråkrati som konstnärligt material, statliga kulturpolitiska projekt och självorganisering för ett förändringsarbete. Medverkar gör initiativtagarna till projektet: Sebastian Dahlqvist (konstnär och curator), Ulrika Flink (curator) och Macarena Dusant (konstvetare)

Föreläsningen hålls via zoom med ett max antal  på 100 personer. Först till kvarn tillämpas.

Länk till zoom-föreläsningen

Välkomna!