Digital föreläsning: Kolbrún Inga Söring

Onsdag 19 maj
Kl 18:30

Kolbrún Inga Sörings konstnärliga forskning undersöker möjligheterna att använda kroppen som en självständig plats för provokation och problematiserar cis-heteronormativa ideal samtidigt som ett ifrågasättande av den djupt rotade myten kring manlig lust uttrycks. I Chevron Moustache inger sig Söring, genom autotheory, i en process av performativt skrivande och omprövar på så vis populära narrativ genom att lyfta dess egna problematiska relationer till såväl ideal som längtningar. Allt inom ett ramverk av självrepresentativ kroppspolitik, kroppsmodifiering och begärspolitik.

Kolbrun Inga Söring är en ickebinär konstnär som arbetar i Göteborg, vars arbete sträcker sig över flera områden av konstnärligt uttryck från performance, video arbete och platsspecifik installation till social teknik och kulturproduktion. Söring är värd för THIS IS THE QUEER BAR samt är grundare och medkurator för den kommande festivalen ENQUEERY: Festival of Queer Curiosity och medgrundare av Status Queer – en ideell organisation som arbetar för att spruta in ny energi i LGBTQ+ kulturscenen i Göteborg.

Föreläsningen hålls på engelska.

Föreläsningen hålls via zoom med ett max antal på 100 personer. Först till kvarn tillämpas. Länk till föreläsningen.

Varmt välkomna!