Dryckesbröderna gör Bohuslän

DB_portrattwebGalleri Gerlesborg 5 oktober – 6 november
Utställningsöppning onsdag 5 oktober kl. 18.00.

Dryckesbröderna är en resande duo som tar sig till barer och konstmuseer världen över. Först reste de till Berlin, sedan till Wien och vidare till Paris, Venedig, Helsingfors och Reykjavik. Men ack, de beresa även fosterlandets romantiska landskap såsom Gotland och Österlen. I ett flöde av inspiration hafva de nu cyklat hela vägen till Bohuslän för att tjusas av ljuset och färgerna. Ingen vrå är för obetydlig, för lortig eller banal för att inte föräras ett besök av våra kreativa vänner, som lyser upp den med sitt skapande. De är väldigt begåvade, men tyvärr har de inte haft så bra förutsättningar i livet, så de lever lite i rännstenen. Trots sina sorgliga skepnader är de ständigt i rörelse, deras blickar rör sig genom stadens rum, gränder och arkader, inget undgår dem, profant eller upphöjt. Men, vid detta historiska ögonblick vänds polaroidkameran mot bröderna, som porträtteras av främlingar eller med självutlösare.