En ideal plats för konst, föreläsning på Akvarellmuseet, 17/6

En ideal plats för konst

Föreläsning på Akvarellmuseet med anledning av utställning med Arne Isaksson.
Gerlesborgsskolan grundades av
Arne Isacsson redan år 1944. Han menade att just denna specifika plats var den ideala att skapa konst på. Likheterna mellan skolan och Nordiska Akvarellmuseet är flera: den unika platsen, naturen, akvarellen och det konstnärliga utvecklingsarbetet. Representanter från Gerlesborgsskolan (se nedan) berättar om platsens betydelse för konsten och dess utövare.

Bengt Jahnsson-Wennberg är lärare på Gerlesborgsskolan i Stockholm och hans far jobbade många år som rektor på skolan i Bohuslän efter det att Arne Isacsson hade slutat. Han har dessutom skrivit en roman som delvis utspelar sig i Gerlesborg.

Frida Klingberg är idag konstnär och huvudlärare på Gerlesborgsskolan i Bohuslän. Som konstnär använder hon sig av ett brett spektrum av medier såsom fotografi, video, performance och text.

Fri entré.