Filmvisning: De Ovanliga

Fredagen 16 oktober, kl 19.00, Gerlesborgsskolans samlingssal

De ovanliga

Frankrike

Regi: Oliver Nakache, Eric Toledano

109 minuter.

Från 11 år

 

Bruno tar hand om autistiska unga och Malik hjälper ungdomar från svåra förhållanden att hitta en plats i tillvaron. Deras insats behövs eftersom ingen annan tycks klara av att ge dessa ungdomar den trygghet och den omtanke som de behöver. Bruno och Malik följer inte det strikta franska regelverket för vård av unga. De får plötsligt besök av myndighetsinspektörer som ska granska deras verksamhet. Deras kamp hotas nu liksom arbetet för alla de sårbara unga människor som det etablerade samhället glömt bort.

Regissörerna som gjorde filmsuccén “En oväntad vänskap” har skapat en ny film om ett annat sorts engagemang.

Max antal i publiken är 50 personer, först till kvarn! 

Välkomna!