FILMVISNING & SAMTAL OBS TORSDAG 8 MARS KL 18.00

Filmvisning och samtal med Niki Lindroth von Bahr, konstnär, animatör och kortfilmare. Samtalet följs av visning av filmen Dröm vidare av Rojda Sekersöz. 
Niki Lindroth von Bahr berättar om sitt arbete och visar flera av sina kortfilmer. Hon debuterade 2008 med En natt i Moskva, vilken följdes upp 2010 med Tord och Tord. Den senare belönades med en rad internationella filmpriser och nominerades även till en Guldbagge. Kortfilmen Simhall togs ut till huvudtävlan vid Annecys internationella festival för animerad film 2014. Hennes animerade musikal Min Börda (The Burden) hade världspremiär på Göteborgs Filmfestival 2017, där den vann både kortfilmspriset Startsladden och blev framröstad som publikens val för bästa kortfilm. Min Börda valdes ut och visades i sektionen Quinzaine des Réalisateurs Cannes i maj 2017. I juni 2017 tilldelades Min Börda en Cristal – det finaste priset på världens främsta animationsfestival Annecy i Frankrike.
Fri entré.

Samtalet följs av filmvisning av Dröm vidare av Rojda Sekersöz ca kl 20.30-22.00, entré 100 kr.

 

Dröm vidare, 2017, av Rojda Sekersöz