Föreläsning: Bengt Af Klintberg

Föreläsning med Bengt af Klitberg 

4 December kl 18:30 i Samlingsalen

Fri Entré

Restaurangen håller öppet en timma innan föreläsningen börjar. 

Konstnären och Författaren Bengt af Klintberg gästar Gerlesborgsskolan med en föreläsning den fjärde december. Klintberg är en svensk etnolog, författare och konstnär.

Bland den svenska allmänheten är af Klintberg kanske mest känd som författare till böcker om vandringssägner (klintbergare) och som programledare i det numera nedlagda radioprogrammet Folkminnen. Han har kallats Sveriges enda Fluxuskonstnär. Bengt af Klintberg är bl.a. författare till Namnen i almanackan: fakta och kulturhistoria om svenska förnamn. Bland hans tidigare böcker kan nämnas Hallå där  köp blåbär: rim och ramsor, Kuttrasju: folkloristiska och kulturhistoriska essäer, Råttan i pizzan: folksägner i vår tid och Den stulna njuren: sägner och rykten i vår tid. ”Klintbergare” kom att bli en benämning på en skröna, en skröna som är så bra att många tror att den är sann, t. ex råttan i pizzan, den stulna njuren etc. Han blev filosofie hedersdoktor vid Stockholms universitet 2000.