Föreläsning med Olle Helin

Onsdag den 12/10 kl 18.30

I samband med öppnandet av sin utställning ger Olle Helin en föreläsning om sitt konstnärsskap.

I sitt arbete undersöker Olle Helin grunden för måleri, pigmentet och dess materiella egenskaper. Han har under en fem veckor lång residensperiod på Gerlesborgskolan i Bohuslän jobbat med att göra färg av material som är hittade inom gångavstånd från skolan. Lokalfärg är inom måleri ett föremåls egen färg, opåverkat av externa faktorer så som skuggor, reflexer, kontrastverkan o.d. Ordet får en ny betydelse i utställningen då “lokal” syftar på ett avgränsat geografiskt område.

Olle Helin (f. 1993, Stockholm) har studerat på Konstfack och Malmö Konsthögskola. Sedan han tog sin masterexamen 2021 har han ställt ut i Sverige och internationellt, och hållit i ett flertal färgkurser workshops. Han bor och arbetar i Malmö.

Vernissagen början vid kl 17.00.