Digital Föreläsning: Lukasz Stanek – Klimataktivism


Onsdag 11 november kl 18:30
Föreläsningen hålls online
Länk till föreläsningen här

Lukasz Stanek kommer att hålla en föreläsning om sitt deltagande i lokala och internationella aktivistgrupper med fokus på klimataktivism och kopplingen till performancegruppen Red Rebel Brigades samt aktioner under de pågående demonstrationerna i Polen. Lukasz bor för närvarande i Gerlesborg och är konstnär och aktivist.

I just did my overnight travel to Poland. For 3 days a National Women Strike is happening there after the Constitutional Tribunal has ruled a new ban on abortion and destroyed social consensus, passing the law of ultra-right-wing minority and church. People are furious. Thousands of people goiong out the streets in the Polish cities and block the towns saying: FUCK OFF. ENOUGH. I did some online actions’ training during the weekend and I understood I need to go to my home, country and join the Polish revolution, support the people with my heart, and my knowledge as an activist.
-Lukasz Stanek

 

Föreläsningen hålls på engelska

Föreläsningen hålls via zoom med ett max antal  på 100 personer, först till kvarn. Länk publiceras här på hemsidan dagen innan föreläsningen. 

Välkomna!