INSTÄLLD!GAO – Göteborgs Alternativa Orkester

INSTÄLLT!

GAO har dessvärre tvingats ställa in sin planerade spelning på Gerlesborgsskolan den 21/8. Vi försöker nu hitta ett nytt datum när konserten skulle kunna genomföras i stället. Uppdateringar om GAOs konsert läggs upp här på hemsidan, skolans sociala medier samt affischering lokalt.

Lördagen den 21 augusti kl 19.30

Entré: 100 kr

Barn under 12 år / studenter: gratis

Foto: Ali Reza Badice

En färgstark konsert med 20 musiker på scen som hittat sin helt egna stil med musikaliska influenser från hela världen under konstnärlig ledning av Jorge Alcaide.

En göteborgsk orkester som välkomnar olikheten. GAO samlar musiker med olika bakgrund och en unik instrumentflora. Vi arbetar över gränserna och tar tillvara på medlemmarnas speciella kunskaper i ett kollage av musik och integrerande former.

Under ledning av Jorge Alcaide som tidigare spelat med Quarttango, Cerro Esperanza Band och Leche Burre. GAO är en orkester som är i ständig förändring och som i sin grund vill återspegla den kulturella kartan som Göteborg och Sverige idag innebär. 

Samlingssalen, Gerlesborgsskolan.

Restaurangen håller öppet med mat och fulla rättigheter.