Gerlesborg Kök och Kafé

  

Lunch måndag-fredag kl.12-14, lördag och söndag kl.12-15, samt kafé varje dag kl.09–16

Hembakt surdegsbröd, sallad, te, kaffe och kaka ingår i lunchen. Vi lagar huvudsakligen bohuslänsk husmanskost som följer årstiderna och i möjligaste mån på ekologiska och närproducerade råvaror. Vi har alltid en vegetarisk rätt på menyn och ordnar veganska alternativ på beställning.

Våra eko-grönsaker kommer från egna odlingar på Branneby samt från andra Krav-gårdar i grannskapet. Ekologiskt kött, fisk och ägg från lokala leverantörer.

Vi har fullständiga rättigheter.

För veckans meny besök vår Facebook-sida Gerlesborgs Kök och Kafé. Klicka här!  

Eller vår hemsida http://gerlesborgskok.se/

Restaurangen håller öppet i samband med Stiftelsen Gerlesborgsskolans kulturverksamheter som konserter, föreläsningar, filmvisningar, vernissager för konstutställningar samt aktiviteter för barn och unga.

Välkomna!

Kontakt:

Restaurangen: 073 516 62 98

Magdalena Herrnsdorf, verksamhetsledare: 070 775 42 31 magdalena@vagenut.coop

Gerlesborgs Kök och Kafé drivs av Vägen ut! Branneby

Vägen ut! Branneby är ett arbetsintegrerande och socialt företag vilket innebär att vi stöttar och anställer människor som av olika anledning hamnat utanför den ordinarie arbetsmarknaden. Gerlesborgs Kök och Kafé är en del av det sociala företaget, liksom odlingarna, Trädgårdskafét, hantverket och målarverkstan på Branneby.