Gerlesborg Kök och Kafé

Öppettider
Måndag – fredag lunch 12 – 14 samt kafé 11 – 16.

Bohuslänsk husmanskost serveras dagligen jämte vegetariska/veganska rätter. Hembakt surdegsbröd, ost, sallad te, kaffe och småkaka ingår.
Dryck och bakverk kan köpas till.

Vår mat tillreds av eko-grönsaker från egna odlingar på Branneby samt från andra Krav-gårdar i grannskapet. Kött, fisk och ägg från lokala leverantörer.
Vårt mål är att restaurangens råvaror utgår från årstiderna och i möjligaste mån skall vara ekologiska och närproducerade.
Fullständiga rättigheter

För veckans meny besök vår facebook-sida Gerlesborg Kök och Kafé. Klicka här!
Se även vår annons i Veckovis!

Restaurangen håller öppet en timme före Stiftelsen Gerlesborgsskolans kulturverksamheter som konserter, föreläsningar, filmvisningar, vernissager för konstutställningar och aktiviteter för barn och unga. Öppet även efter evenemang.

Välkomna!

För info: Göran Danielsson tel: 070 873 14 09, goran.danielsson@vagenut.coop

Vägen ut! Branneby är ett arbetsintegrerande, socialt företag, vilket innebär att vi stöttar och anställer människor som av olika anledning hamnat utanför den ordinarie arbetsmarknaden. Gerlesborgs Kök och Kafe är en del av det sociala företaget, liksom odlingarna , Trädgårdskaféet, hantverket och målarverkstan.