Gerlesborg Kök och Kafé

Skolans restaurang har öppnat i ny regi. Det är Vägen Ut! Branneby som driver den nya restaurangen. Vägen ut! Branneby är ett arbetsintegrerande, socialt företag vilket innebär att de stöttar människor som av olika anledning har hamnat utanför den ordinarie arbetsmarknaden.

Gerlesborg Kök och Kafé är öppet mån – fre 10 – 16 med lunchservering 12 – 14. Restaurangen håller även öppet en timme före Stiftelsen Gerlesborgsskolans kulturverksamhet. Vid barn- och unga- aktiviteter, konserter, föreläsningar, filmvisningar och vernissage för konstutställningar. Då erbjuds goda matiga smörgåsar, bakverk, kaffe, te, dricka och lättöl vid alla evenemang. Det går även bra att slå sig ner och fika efteråt. Hjärtligt välkomna! Hälsar Anton och Magdalena med personal.

För matsedel se: facebook.com/gerleskokochkafe/

Kontakt: Magdalena Herrnsdorf 070-7754231.