Föreläsning: ”… total avlägsenhet och urbant liv på samma gång…”

Gerlesborgsskolan onsdag 12 september kl 18.30. Fri entré. Föreläsning av Moa Björnson, Traena, Norge.

”… total avlägsenhet och urbant liv på samma gång…”

Moa Björnson är utvecklingschef i Traena kommune i Nordnorge, en ö med 460 invånare norr om polcirkeln, 33 nautiska mil rakt ut i Atlanten, med kristallklart iskallt vatten runt fjäll och öar. Træna är Norges äldsta fiskesamhälle och 2018 valdes Traena till Norges mest innovativa kommun. Deras julifestival står utmärkt på Norges turistkarta, den toppar the Guardians lista över världens bästa festivaler med spelningar i grottor, dans i midnattssol och Norges bästa kockar som lagar 12-rätters ombord. Kommunen tar förutom konstnärer också emot kockar och företagare på residens, de kommer för en period för att testa ett projekt, en del blir kvar. Kompetenta människor från hela världen kommer på så vis till en av Norges minsta kommuner och får känna på att leva på ön. Upplevelsenäring, hållbarhet i många år framöver och platsattraktivitet är ledord, hur ser förutsättningarna ut? Vad kan vi lära av Traena?

Varmt välkomna! Gerlesborgs Kök och Kafé har kvällsöppet.

Gerlesborgsskolan tors 13 sep kl 9: seminarium. Moa Björnson medverkar. Föranmälan. Info och program på www.bottnafjorden.se/ruraltalksbottna  Kontakt: cath.g@telia.com

Föreläsning och seminarium ingår i Rural Talks Bottna Gerlesborg. Dagarna görs i samarbete med LEADER-projektet Aktiva byar och Gerlesborgsskolan. Rural Talks är en serie platsspecifika samtal som förs på kulturtäta orter i regionen på uppdrag av ADA/BusinessRegionGöteborg. Dokumentation från tidigare Rural Talks i Bottna Gerlesborg finns på www.bottnafjorden.se/ruraltalksbottna