Gerlesborgsskolan utlyser residens för musiker

Gerlesborgsskolan Bohuslän utlyser ett veckolångt residens för musiker
Samlingssalen blir replokal under en vecka
Under åren har vi ibland kunnat erbjuda musiker tid, rum och sammanhang för att under några dagar arbeta och vistas på Gerlesborgsskolan. Vistelsen har avslutats med en konsert eller öppen repetition där publik bjuds in att ta del av arbetet. Vi vill nu formalisera arbetsformen och utlyser därför två gånger årligen, vår och vinter, en veckas residens för en eller flera musiker.
Musikprojekt i samarbete med andra konstnärliga uttryck välkomnas också att söka.
Hösten 2018:
Första residensveckan hålls vecka 48 (mån-sön). Datum kan i viss mån anpassas efter sökande.
Andra residensveckan hålls vecka 49 eller 50 (mån-sön), ange i ansökan vilken av de två veckorna ni skulle föredra. Även datum kan i viss mån anpassas efter sökande.
I residenset ingår:
  • Replokal
  • Boende och helpension
  • Resor till och från Gerlesborgsskolan
För att ansöka om residens skriv en kort presentation om er själva och berätta varför ni är intresserade av residenset (max 1 A4). För att bedöma ansökningarna behöver vi även veta hur många ni är och resvägar för de medverkande.
Skicka ansökan till musikgerlesborg@gmail.com .
Sista ansökningsdag är 1 sept 2018.

Tags: , , , , , , ,