Guidad rundvandring i Gerlesborg

12 september och 3 oktober

kl 13:00- 15:00

Som en del av Gerlesborgsskolans föreläsningsserie under GIBCA Extended erbjuds du att följa med på en rundvandring i Gerlesborg där vi belyser olika gruppers härskande över lokalsamhället de senaste 240 åren och hur traktens guld fått positiva och negativa konsekvenser – ibland så långt bort som på andra sidan jorden. Vi kommer bland annat prata om silloljekokerierna som avskogade bygden och förpestade omgivningen med transtank och fiskslam, de schartauanska prästerna som stod högre i rang än Gud och den mäktiga köpmansfamiljen Gerle som ingen fick ifrågasätta.  

Vandringen har två datum för att fler ska få chansen att ta del av den.
12 september och 3 oktober
Tiden är kl. 13 – 15 

Startplats utanför Gerlesborgsskolan kl 12:45. Varje tillfälle har ett maxantal på 20 deltagare. Anmäl dig till linnea@gerlesborgsskolan.se senast en vecka innan angivet datum.