INFORMATION MED ANLEDNING AV CORONAVIRUSET (COVID-19)

Från och med 17 mars bedrivs all undervisning inom ramen för Konstnärlig grundutbildning på distans enligt regeringens och Myndigheten för yrkeshögskolans rekommendation. Beslutet gäller tills dess att Myndigheten för yrkeshögskolan ger oss nya direktiv.

Fristående konstkurser inställda fram till den 1 maj 2020. Alla publika evenemang i Gerlesborg som utställningar i Galleri Gerlesborg och på Väggen), konserter och föreläsningar är inställda tills vidare. Läs mer om barn- och unga- verksamheten under fliken Unga Gerlesborg.

För att minska smittspridningen ber vi studerande och personal att följa de allmänna råd som Folkhälsomyndigheten gått ut med.

 • Nys och hosta i armvecket
 • Undvik att vidröra ansiktet
 • Stanna hemma även om du bara känner dig lite förkyld samt ytterligare två dagar utan symtom.
 • Tvätta händerna ofta med tvål och vatten i minst 20 sekunder.
 • Håll avstånd till andra både inomhus och utomhus.
 • Håll avstånd till andra på bussen, tåget, tunnelbanan, spårvagnen och andra allmänna färdmedel.
 • Undvik fester, begravningar, dop, kalas eller bröllop.
 • Håll avstånd till andra på idrottsplatser, badhus och gym och undvik att byta om i allmänna omklädningsrum.
 • Res inte i rusningstid om du kan undvika det.
 • Res bara om det är nödvändigt.
 • Är du 70 år eller äldre är det extra viktigt att du begränsar dina sociala kontakter och undviker platser där människor samlas.

Gerlesborgsskolan följer kontinuerligt myndigheternas uppdateringar och rekommendationer. För mer information se till exempel Folkhälsomyndighetens information om Covid-19 och myndigheternas samlade information på krisinformation.se.

Uppdaterades senast 15 april