Johannes Fend – kontrabas

Onsdag 20e april 2022, kl 19.30

Samlingssalen, Gerlesborgsskolan Bohuslän

Entre: 50 kr, inget förköp.

Elever Gerlesborgsskolan/Scenkonst samt barn under 12 år: Fri entré

Photo: Thomas Huisman

Vi passar på att arrangera en konsert med den unge begåvade kontrabasisten Johannes Fend (NL) när han ändå är på besök i Gerlesborg. Hör honom framföra sitt stycke Journey – ett nyskrivet solo för kontrabas utgivet så sent som i november 2021. Musiken har växt fram under pandemins restriktioner med ambitionen att trots allt ge sig ut på en resa, med slutna ögon och öppna öron.

Press:

‘After hearing the last notes of the album fade away, we could only stammer three letters: Wow!’ – Hans Vermeulen (Luminous Dash)


‘Innovative, virtuoso, sensitive’
– Süddeutsche Zeitung


Johannes Fend has a presence and technique that make you become quiet. He is above all exceptionally musical: everything he plays sounds as if all other possibilities were irrelevant.– Eddy Determeyer


www.johannesfend.com