KONSERT – JONNY WARTEL 4TET

KONSERT I SAMLIGSSALEN

JONNY WARTEL 4TET

Befinner sig i frijazzens oändliga universum.
Rummet är krökt och planeterna är större än vi anade.
Vissa bebodda sedan länge, andra helt outforskade.
…Färden går vidare!

10/8 kl 19.30
Genre: Jazz
Entre´: 120 kr (kan köpas i dörren)
Förköp genom biletto hittar ni här.
Restaurangen har öppet en timma innan konserten startar!

Jonny Wartel-saxofoner, klarinetter
Karin Johansson-pi
Yasuhito Mori-kontrabas
Henrik Wartel-trummor

Jonny Wartel var med och bildade saxofonkvartetten Position Alpha som turnerade i Europa på åttio och nittiotalet. Han turnerade även under samma tidsperiod i Indien och Europa med Västbengaliska Bauler. Sedan tidigt åttiotal är Jonny medlem av performancegruppen Tajphoon Tivoli och ett flertal jazzorienterade grupper. Fri-lans som musiker och kompositör inom många stilar av musik med improvisation som gemensam nämnare.
Karin Johansson är pianist och kompositör inom improviserad, experimentel musik och jazz.
 Arbetar med alternativa tekniker och preparation av piano/flygel med olika objekt.
Karin är aktiv i många grupper förutom Jonny Wartel 4tet; Ord,
 Finn Loxbo/Karin Johansson duo, Lisen Rylander Löve/Karin Johansson duo mfl.
 Komponerar musik för teater och nutida dansproduktioner.

Yasuhito Mori från Tokyo i Japan, började spela på de ledande klubbarna i Tokyo samtidigt med studier på  Aoyama Gakuin University.
Spelade med Masayuki Takayanagi och många andra artister. Sedan Mori kom till Sverige 1981 har han spelat med många välkända musiker: Putte Wickman, Bengt Hallberg, George Coleman, Lee Konitz, Bob Berg, Bob Mintzer, Maria Schneider, Ken Peplowski, Art Farmer, Karin Krog, Clark Terry, Georgie Fame etc.  Mori var medlem i tenor saxophonisten Stan Getz Kvartett med Kenny Barron och Ben Riley 1989. 1994 startade Mori konsertserien “Scandinavian Japan Connection” och har gjort många turnéer både i Japan och i Sverige med Japanska och Svenska musiker. De senaste 10åren har Mori varit aktuell med bla. Bohuslän Big Band, Winduo, Anders Persson Trio, Ewan Svensson Trio, Peter AlmcIvist Trio, Ulf Wakenius Quartet, Lars Jansson Group, Claes Crona Trio, Toots Thielemans Scandinavian Quartet etc.etc.

Henrik Wartel var bara 20 år när han  började spela med den världskände svenske trombonisten Eje Thelins kvartett.

De turnerade i Europa i många år och Henrik blev en välkänd och populär trumslagare bland musiker från alla möjliga genrer. Han spelade Rock N Roll med finska Jukka Tullonen, hardcore jazz med  Bernt Rosengren, kompade välkända stjärnor som; Monika Zetterlund, Tomaz Stanko, Nisse Landgren och många många fler. I den friare jazzstilen spelade han med Roland Keijser och Position Alpha. Kort sagt: Henrik spelar med alla överallt!
Välkomna!