Konsert: Kelly Jayne Jones & Jon Collin

Kelly Jayne Jones & Jon Collin

Kelly Jayne Jones är musiker och ljudkonstnär från Manchester (UK) som arbetar som performancekonstnär, med ljudinstallationer och elektroakustiska kompositioner. Hon använder sig av grafiska partitur, instruktioner, handlingar och rörelser i interaktiva verk för alla sinnen.

Tidigare medlem i Part Wild Horses Mane On Both Sides och har, med en rad olika projekt, gästat internationella festivaler så som dOCUMENTA13, Tate Modern, ICA London, CCA Glasgow, Trieze Gallery Paris, Borealis Festival and Kunsthalle Bergen, Tectonics Contemporary Music Festival, Hanger Bicocca Gallery Milan och Huddersfield Contemporary Music Festival.

Jon Collin är från Lancashire (UK) numera baserad i Stockholm. Hans unika gitarrspel kan höras på en rad inspelningar, fritt improviserad abstrakt, högst personlig, blues. Genom fältinspelningar vill han skapa nya sammanhang för sin musik och låta naturliga, mekaniska och biologiska ljud interagera med sitt gitarrspel.

Som konstnär har han under lång tid även arbetat med sitt visuella/konceptuella projekt Winebox Press.

Entre: 100 kr

Restaurangen håller öppet en timme innan konserten börjar, från kl 18.30.

Vi bjuder föranmälda på soppa från kl 18.30 (veg/vegan)

Föranmäl dig via mail till: musikgerlesborg@gmail.com

https://www.kellyjaynejones.org

https://earlymusic.bandcamp.com/album/loss-of-inner-serenity

http://thequietus.com/articles/24535-matana-roberts-kelly-jayne-jones-interview-outlands