Konsert: Kräftan – en frijazzmusikal

Pombo är en frijazz/pop grupp som under sin residensvecka på Gerlesborgsskolan 1-7 april kommer arbeta med sitt nya projekt Kräftan. Det hela utspelar sig på en kräftskiva, men en lite mer ovanlig i sitt slag. På kräftskivan uppdagas det att Bengt förvandlats till en jättestor kräfta, och den upptäckten möter reaktioner av skilda slag hos gästerna.

I Kräftan -en frijazzmusikal samarbetar POMBO med Anke Laerenberger (kostymör och scenograf) och Irina My Ahrenstedt (ljusdesigner och konstnär), Ruben Lopez (skådespelare), Frida Liljevall (skådespelare och regissör) och Vera Westberg (dansare). Med denna crossover ensemble blir Kräftan ett visuellt allkonstverk.

Restaurangen håller öppet en timme innan konserten börjar, från kl 18.30.
Vi bjuder föranmälda på soppa från kl 18.30 (veg/vegan) Föranmäl dig via mail till: musikgerlesborg@gmail.com

Fri Entré

Lördag 6/4 kl 19:30