Konsert: NIST-NAH (Frankrike/Australien)

Sön 23 april 2023, kl 19.30

Samlingssalen, Gerlesborgsskolan Bohuslän

Entré: 120 kr (elever på skolan och Scenstudion samt barn under 12 år; fri entré). Inget förköp, biljett köps på plats (enklast med Swish) 

På gamelan, percussion, trummor, medverkande musiker:

Prune Becheau, Charles Dubois, Thibault Florent, Colline Grosjean, Will Guthrie, Amelie Grould, Mark Lockett, Sven Michel, Lucas Pizzini och Arno Tukiman.

Nist-Nah är en relativt nybildad slagverkensemble under ledning av australiensiska trumslagaren Will Guthrie. Bandet sträcker sig ut i nya musikaliska riktningar där de traditionella instrumenten från en indonesisk gamelanorkester så som metallofoner, handtrummor och gongar möter trumset, klassiska slagverksinstrument och hittat skrot. 

Guthrie fann inspirationen till projektet genom sina resor i Indonesia där han studerade flera olika typer av gamelanmusik, så väl den traditionella hovmusiken hos tex Gamelan Sekatan till mer moderna grupper som Gamelan Salukat.

Men Nist Nah är långt ifrån en övning i exotism. Här sammanstrålar några av Frankrikes intressantaste slagverkare med vitt skilda erfarenheter och expertis i en lustfylld experimentell hyllning till gamelan-musikens sofistikerade men samtidigt elementära estetik.

VIDEO: https://youtu.be/x6JHtz4CCsQ