Konsert: The End

Konsert i Samlingssalen – The End

1/3 kl 19.30

Entré: 100 kr

Förköp på Billetto här

Sofia Jernberg (röst), Kjetil Møster, Mats Gustafsson (saxofoner & elektronik), Anders Hana (gitarr & trummor), Børge Fjordheim (trummor).

The End ger nya perspektiv på vad experimentell musik är idag. Lager på lager av extrem energi samspelar när musikernas vitt skilda influenser rörs ihop i denna osannolika mix av fri jazz, noise, alternativ rock, fritt improvised musik, samtida konstmusik, opera, grindcore, folk och jazz. Gruppens medlemmar har medverkat i en mängd olika ensembler och projekt så som Cloroform, Møster!, The Thing, Fire! & Fire! Orchestra, Ultralyd, MoHa, Paavo, Datarock, The Core, Noxact, NU- ensemble, Brutal Blues med flera. Deras debutalbum ”Svårmod och Vemod är Värdesinnen” släpptes på RareNoiseRecords 2018.

”When [the musicians] joined forces in the studio, the resulting sonic maelstrom was so fresh and ferocious, so daring and audacious, so darkly apocalyptic that The End seemed like the only name for this band of rebels. (Bill Milkowski)”

Listen and Watch
Facebook: https://www.facebook.com/theendisneartheendishere/

Välkomna!