Konstupplevelser vid kusten! Gratis busstur från Göteborg till Gerlesborg

Lördag 16 oktober

Kl 09:30-20:00

Följ med på en gratis busstur från Göteborg till Kulturhärad Bottna/Gerlesborg för en heldag fullspäckad med konstupplevelser vid kusten! Under dagen samsas utställningar och performance på en av Sveriges konstnärstätaste platser.

Dagen börjar på Gerlesborgsskolan och Galleri Gerlesborg där vi får ta del av utställningen Becoming Carried Away by the Wind and the Waves av höstens residenskonstnär Mar Fjell.  Här finns även möjlighet att äta lunch på restaurangen Gerlesborg Kök och Café. Därefter fortsätter resan till Åsa Herrgårds utställning Secret history och KKV Bohuslän med utställningen Bed Rock. Dagen avslutas på Gerlesborgs Scenstudio med föreställning av årets elever. På vägen hem serveras gratis veganska smörgåsar ombord på bussen!

Boka plats / mer info om resan: gibca@gerlesborgsskolan.se (senast 4 oktober, föranmäl lunch inkl kaffe och efterrätt för 120 kr)

Obs. Begränsat antal platser!