Litterär salong för Gustav Öberg 15/11 kl 18.30

Litterär salong för Gustav Öberg
Onsdag 15 november 18.30

Under nästan sju decennier tillbringade läraren, författare mm. Gustav Öberg somrarna i Gerlesborgs-trakten. Hans relation till konstlivet på platsen varierade, men den var alltid intensiv, full av aktivitet, fantasi, tankar och begär. 2003 kom hans bok Gerlesborg Bottna Svenneby – Närblickar och utblickar, illustrerad av Claes Jurander. 2015 gjorde Ingrid Lindberg en film med Gustav. Vi tänkte att vi tillsammans med er under en kväll skulle försöka (åter-)upptäcka Gustav Öberg och med honom allt varpå hans uppmärksamhet var riktad…

Program:

18.30 Filmvisning i Aulan: Klara & Marvin – en film av Ingrid Lindberg och Gustav Öberg.
Filmen bygger på kapitel VIII ”På Valön i havsbandet tyckes de mig leva sägenartat” i Gustav Öbergs bok: Gerlesborg Bottna Svenneby, närbilder och utblickar. Filmen är resultatet av ett samarbete mellan Ingrid och Gustav under hans sista levnadsår.
Filmen premiärvisas denna kväll!

19.00 Salong för Gustav Öberg i restaurangen
Högläsning, sång, kåseri och samtal – inspirerade av Gustavs författarskap. Vi välkomnar inspel från publiken.

Medverkande:
Ingegerd Johansson, författare
Johan Öberg, litteraturkritiker, forskningsrådgivare konstnärliga fakulteten GU
Jesper Eng, kulturvetare tid. Programansvarig Gerlesborgsskolan
Eva Dal, sångerska och skådespelerska
Ingrid Lindberg, konstnär, projektledare

Entré 80 kr (Fika från Folkets Kök ingår)

Föranmälning sker via mejl till ingegerd.johansson@kulturland.se

Teckning av Claes Jurander.