Litteratur i krisens marginal: Yassin al-haj Saleh / Sara Mannheimer

Lördagen den 28 augusti kl 15.00

Entré 50 kr / 30 kr för medlemmar i Café Existens/Bottna Filosofi. Barn under 12 år/ studenter, gratis.

Gerlesborgsskolan Bohuslän, Samlingssalen.

Inget förköp, biljett köps vid entrén med kontanter, swish eller kort. Kom gärna i god tid för att undvika eventuell trängsel.

Kriget i Syrien fortsätter med sina svårfattliga lidanden. Det har också stor betydelse för politiken i Europa och regeringskriserna i Sverige där en krigets anda hotar att ta över. Syrierna har tvingats väga risken för döden i bombregn mot döden på Medelhavet. Europa försöker hålla gränserna stängda och finansierar flyktingläger i Turkiet medan Libanon faller samman och Bashar al-Assad höjer segertecken över ruinerna. 
En person som befann sig mitt i skiftena när den arabiska våren övergick i krigets senhöst var Yassin al-haj Saleh, tänkare, journalist, författare, mottagare av Tucholsky-priset från Svenska Pen år 2017.

Nu kommer Yassin till Gerlesborgsskolan Bohuslän, den 28 augusti kl 15.00. Det blir ett samtal om denna syriska erfarenhet med dess bakgrund och följder, med den svenska författaren Sara Mannheimer. Samtalet är ett inslag i serien “Litteratur i krisens marginal” som Clandestino ordnar. Dagen efter återkommer de på Världskulturmuséet i Göteborg.
Välkomna!

Vårt samtal i Gerlesborg kommer att kretsa kring allt från sökandet efter ett språk för de livets erfarenheter som inte låter yttra sig, vilka hamnar under radarn för det vi kan benämna som en kamp för yttrandefrihet, till frågor om hur vi i år tid måste omförhandla begrepp som motstånd, radikalitet och mening.

في كافيه إكستنز

 تستمر الحرب في سوريا، ومعها معاناة مستعصية على الفهم. ولهذه الحرب تأثير سياسي كبير في أوروبا، بما في ذلك على الأزمات الحكومية في السويد حيث يصعد خطر انتشار روح الحرب. لقد أُجبر السوريون على الموازنة بين خطر الموت تحت غارات القصف بالقنابل وبين الموت في البحر المتوسط. أما أوروبا فتحاول إبقاء الحدود مغلقة مع تمويل مخيمات اللاجئين السوريين في تركيا، هذا بينما ينهار لبنان ويرفع بشار الأسد شارة النصر على الأنقاض.

كان ياسين الحاج صالح، المفكر والصحفي والمؤلف الحائز على جائزة توشولسكي من القلم السويدي عام 2017، أحد الذين كانوا في قلب التحولات عندما انقلب الربيع العربي إلى خريف الحرب.

الآن سيكون ياسين في غيرلسبورغزكولان، وذلك في 28 آب الساعة 15.00. وسيجري معه حوار حول التجربة السورية بخلفيتها ونتائجها، تديره الكاتبة السويدية سارة مانهايمر. هذه المحادثة واحدة من مداولات متعددة في سلسلة “الأدب على هوامش الأزمة” التي يرتبها كلانديستينو. في اليوم التالي سيرجع جميع المشاركين إلى متحف ثقافات العالم في جوتنبرج.

أهلاً بكم!

Tanums kommun - startsida

Ett samarrangemang mellan Gerlesborgsskolan, Clandestino och Café Existens med stöd från Tanums kommun och Studiefrämjandet Fyrbodal, Studiefrämjandet Utbildningscenter Väst med stöd av Västragötalandsregionen.

Om Clandestinos samtalsserie Litteratur i krisens marginal

Litteraturen har varit i kris, verkat i kris, fötts ur kris, men också skördat offer i kris, dött och återuppstått i kris. I krisens sjok av dimmor framträder litteraturen i relief. Och i krisen omsveps litteratur av en besatthet vid frågor som täcker över eller fördunklar författarskap, berättelser, estetiska praktiker. Till en serie samtal om litteratur i krisens marginal har Clandestino Institut bjudit in författare till halvpublika djupdykningar i krisens betydelse, vid dess utkanter och — inte minst — runt dess ofrånkomliga och bedrägliga uteslutningsmekanismer. 

Kan litteraturen tänkas bortom krisen? Hur förhåller vi oss till den symbios som tycks finnas mellan litteratur och krisens trauman? Är litteraturen rent av sin egen dödsfiende i krisen? Eller en räddande ängel? 

Om Yassin al Haj Saleh

Yassin al-haj Saleh, född i Raqqa 1961, är utbildad läkare, aktivist och författare, som har suttit fängslad i 16 år i Hafez Assads ökända fängelser för sitt regimkritiska engagemang. När Saleh frigavs var han 36 år gammal. Han gjorde klart sin läkarexamen, men utövade aldrig yrket utan etablerade sig som skribent på ett antal arabiska tidningar. Tillsammans med sin hustru, Samira Khalil – som också fängslats för sitt arbete för demokrati – var han aktiv i den demokratirörelse som ledde fram 2011 års revolt. 2013 blev Samira Khalil kidnappad av jihadister och har inte hörts av sedan dess. 

Yassin al-haj Saleh är nu en av de främsta intellektuella uttolkarna av den katastrofala utveckling som ledde till fullt inbördeskrig i Syrien och sedan, som vi kunnat bevittna diktatorn Bashar al Assads återtagande av kontrollen, trots att han mot all internationell rätt använt kemiska vapen mot sitt eget folk. Som Yassin beskriver det: Hela världen har tagit plats i Syrien, och Syrierna själva är utspridda över hela världen. Miljontals döda, miljontals flyktingar och total medial skugga under Trump-era och senare Pandemihysteri.  Yassin har sin bas i Berlin sedan 2017 då han fick ett Residence på WIKO, (Wissenschaftskolleg) i Berlin där han påbörjat ett bokprojekt om Folkmord, för att sätta det som han kallar det Syriska Folkmordet i perspektiv. Hans senaste bok publicerad på engelska är ”The Impossible revolution: Making sense of the syrian tragedy”. 

Om Sara Mannheimer

Debuterade 2008 (på W&W), med Reglerna och utgav senast romanen Urskilja oss 2016. Har skrivit dramatik och publicerat artiklar i ett flertal tidskrifter samt översatt Jag matar kriget med dem jag älskar (20-tal bok) av Rasha Alqasim från arabiska i samarbete med Elisabeth Hjorth och Kholod Saghir. Våren 2020 kom Tomma gator och gula lyktor, (Ellerströms) ett urval dikter av jiddishpoeten Debora Fogel (1901-1943), översatt tillsammans med Beila Engelhardt Titelman. Har senaste åren studerat hebreiska och Judaistik. 

Mer info på: https://www.saramannheimer.se