Lokala berättelser – en serie vandringar i området kring Gerlesborg

Vandra in hösten!
Varje söndag från 5 september till 17 oktober kan du lära känna området runt Bottnafjorden genom en vandringsserien Lokala berättelser. Olika platser och kulturaktörer bjuder in och du får ta del utav olika händelser och berättelser i samband med vandringen. Vid varje vandirng går vi olika sträckor.
Du hittar mer info om varje vandring, tider och anmälan nedan samt på vår facebooksida @bottnafjorden
Datum, ämne och startplats
5/9 ~ Stenhuggar tiden och Sibirien // Svenneby Hembygdsförening
12/9 ~ Jesper Saltebro om traktens guld // Gerlesborgsskolan
19/9 ~ Evja Folkets hus // Bottna Inn
26/9 ~ Tipspromenad mm // Bovallstrands Hembygdsförening
3/10 ~ Jesper Saltebro om traktens guld // Gerlesborgsskolan
10/10 ~ Leif Karlsson berättar om kyrkoplatsen // Bottna kyrka
17/10 ~ Svenneby Gamla Kyrka // Gerlesborgsskolan
5 september – Svenneby Hembygdsförening
Samling: Svenneby Hembygdsgården Heestrand, 457 47 Hamburgsund
Filmvisning av stenhuggartiden och hur man gör ett stenklot.
Kl 13,00, 14,00 och 15,00. Efter varje filmvisning går vi en guidad vandring i Sibirien. Parkering och toalett finns. Kaffeservering
Kontaktperson: Helena Svensson 0705684374 för mer information
12 september – Silloljekokerierna och köpmansfamiljen Gerle
Samling: Gerlesborgsskolan kl 13:00
Följ med på en rundvandring med Jesper Saltebro i Gerlesborg med där vi belyser olika gruppers härskande över lokalsamhället de senaste 240 åren och hur traktens guld fått positiva och negativa konsekvenser – ibland så långt bort som på andra sidan jorden.
Varje tillfälle har ett maxantal på 20 deltagare. Anmäl dig till linnea@gerlesborgsskolan.se senast en vecka innan angivet datum.
Kontaktperson: Eva Dal 0706333519
19 september – Evja Folkets hus
Samling: Bottna Inn kl 14:00
Guiden visar den gamla vägen från Bottna Inn (gamla Skärholmens vandrarhem) till Evja Folkets Hus, de bjuder in till visning och kaffeservering. Bottna Inn kommer att ha våffelcafé mellan 13.00 till 16,00 och visning av det lilla hotellet.
Kontaktperson Åsa Cunniff 0730740056
26 september – Bovallstrands Hembygdsförening
Samling: Faltins magasin, torget i Bovall , kl 11:00
Tipspromenad mm i Bovallstrad
Kontaktperson Kerstin Vansvik 0760856090
3 oktober – Silloljekokerierna och köpmansfamiljen Gerle
Samling: Gerlesborgsskolan kl 13:00
Följ med på en rundvandring med Jesper Saltebro i Gerlesborg med där vi belyser olika gruppers härskande över lokalsamhället de senaste 240 åren och hur traktens guld fått positiva och negativa konsekvenser – ibland så långt bort som på andra sidan jorden.
Varje tillfälle har ett maxantal på 20 deltagare. Anmäl dig till linnea@gerlesborgsskolan.se senast en vecka innan angivet datum.
Kontaktperson: Linnea Jardemark 0702039542 (eller mail ovan)
10 oktober – Bottna kyrka
Samling: Bottna kyrka kl 14,00. ‘Parkering finns men om möjligt samåk eller cykla. Leif Karlsson berättar om kyrkoplatsen, från vikingatid till nutid. Sen guidar han er runt i Bottna trakten på en ca 5-6 km lång vandring. Toalett finns vid kyrkan.
Sockenstugan ca 1 km norr ut, har även den parkering
Kontaktperson: Leif Karlsson 0762317016
~
17 oktober – Svenneby Gamla Kyrka
Samling Gerlesborgsskolan MER INFO KOMMER