Medarbetare

Elin Wikström

Verksamhetsledare/VD

Katarina Nitsch

Studierektor - Stockholm (vikariat)

Linnea Jardemark

Kulturkoordinator

Claudia Theel

Kurs- & utbildningssamordnare - Bohuslän

Sofia Teleman

Ekonomi- & utbildningssamordnare

Karolina Holmlund

Studierektor - Stockholm (tjänstledig 2019/20)

    Bertel Fjordvald

    Lokalvård/ Vaktmästeri - Bohuslän

    Roza Hagevi

    Lokalvård - Stockholm

      Jan Wallin

      Vaktmästeri - Bohuslän


      Shiva Anoushirvani

      Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

        Filippa Arrias

        Huvudlärare, grundutbildning (tjänstledig 2019/20)

          Jonas Bentzer

          Huvudlärare, grundutbildning

            Catti Brandelius

            Huvudlärare, grundutbildning

              Nadine Byrne

              Huvudlärare, grundutbildning (vikarie)

                Jenny Carlsson

                Huvudlärare, grundutbildning (vikarie)

                  Sofia Ekström

                  Huvudlärare, grundutbildning (tjänstledig HT-19)

                    Kristina Jansson

                    Huvudlärare, grundutbildning (tjänstledig 2019/20)

                      Frida Klingberg

                      Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

                        David Larsson

                        Huvudlärare, grundutbildning

                          Lars Noväng

                          Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

                            Anne Marte Overaa

                            Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

                              Hanna Sjöstrand

                              Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning


                                Gerlesborgsskolans huvudlärare och gästlärare är alla aktiva, etablerade konstnärer. Deras kompetenser och erfarenheter gör att du som studerande får tillgång till mångsidig och djup kunskap i den samtida konsten, konstnärliga material, hantverk och konstnärliga processer. Varje läsår återkommer några gästlärare flera gånger, andra återkommer en gång om året med en specifik kurs medan en del undervisar hos oss för första gången. Här kan du läsa mer om våra gästlärare, gästföreläsare och assisterande mentorer läsåret 2019-20.

                                Gästlärare 19/20:
                                Tobias Anderson
                                Shiva Anoushirvani
                                Ebba Bohlin
                                Omid Delafrouz
                                Patrik Elgström
                                Thomas Elovsson
                                Todd Gordon
                                Patrik Haggren
                                Saadia Hussain
                                Martin Jacobson
                                Berth Johansson
                                Lovisa Johansson
                                Ulla Kassius, scenograf, regissör
                                Mourad Kouri
                                Linus Höj Krantz
                                David Larsson
                                Anna Liljedal
                                Magdalena Ljung, konstnär, kritiker
                                Ebba Matz
                                Martina Müntzing
                                Ida Rödén
                                Frida Sandström
                                Linda Shamma
                                Jakob Sjöstedt
                                Jakob Solgren
                                Ludvig Uhlbors
                                Zafire Vrba
                                Mona Wallström
                                Adam Westman
                                Sissel Wibom
                                Ashik Zaman, curator

                                Assisterande mentorer (tidigare studerande) 19/20: 
                                Mireia Rocher
                                Adam Haugbakk
                                Hedvig Schröeder

                                Föreläsare 19/20:
                                Kira Carpelan, konstnär
                                Sara Edström, grafisk formgivare
                                Niklas Eneblom, konstnär
                                Leif Engström, konstnär
                                Sara Ekholm Eriksson, konstnär
                                Åsa Ersmark, konstnär
                                Maryam Fanni, grafisk formgivare
                                Linn Andersson Franek, konstnär och taturerare
                                Martin Grennberger, filmkritiker, redaktör
                                Sam Hultin, konstnär
                                Petra Hultman, konstnär
                                Jacob Kimwall, konstvetare, skribent
                                Camilla Larsson, konsthistoriker, curator
                                Åsa Bharathi Larsson, konsthistoriker
                                Santiago Mostyn, konstnär, filmskapare
                                Johan Nobell, konstnär
                                Jesper Nyrén, konstnär
                                Stina Persson, konstnär
                                Sara Rossling, curator
                                Johannes Heldén, konstnär, författare och musiker
                                Bent af Klintberg, etnolog, konstnär och författare
                                Cecilia Sjöholm, professor i estetik
                                Alina Dzervianka, Chiara Valli och Elina Vidarsson, deltagare i projektet STATUS – Artistic Practice and Social Change- Heritagization
                                Mikaela Steby Stenfalk, formgivare, arkitekt och konstnär
                                Peter Stridsberg, konstnär och Artist in residence
                                Charlotta Wiegelt, professor i filosofi och översättare
                                Philip Weiss, civilingenjör och permakulturdesigner