Medarbetare

Linnea Jardemark

Kulturkoordinator (föräldraledig)

Marika Sanaksenaho

Barn- och ungdomspedagog

Sofia Teleman

Ekonomisamordnare

Claudia Theel

Kurs- & utbildningssamordnare - Bohuslän

Roza Hagevi

Lokalvård - Stockholm

    Jan Wallin

    Vaktmästeri - Bohuslän

    Björn Wiklund

    Fastighetsskötare - Bohuslän


    Shiva Anoushirvani

    Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

      Jonas Bentzer

      Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

        Catti Brandelius

        Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

          Nadine Byrne

          Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning (vikarie)

            David Larsson

            Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning

              Anne Marte Overaa

              Huvudlärare, konstnärlig grundutbildning


                Gerlesborgsskolans huvudlärare och gästlärare är alla aktiva, etablerade konstnärer. Deras kompetenser och erfarenheter gör att du som studerande får tillgång till mångsidig och djup kunskap i den samtida konsten, konstnärliga material, hantverk och konstnärliga processer. Varje läsår återkommer några gästlärare flera gånger, andra återkommer en gång om året med en specifik kurs medan en del undervisar hos oss för första gången. Här kan du läsa mer om våra gästlärare, gästföreläsare och assisterande mentorer läsåret 2021/22 och tidigare.

                Gästlärare 2021/22
                Mar Fjell
                Sissel Wibom
                Tom Sandqvist
                Mourad Kouri
                Camilla Larsson
                Todd Gordon
                Åsa Bharathi Larsson
                Martin Grennberger
                Magdalena Ljung
                Theresa Traore Dahlberg
                Salad Hilowle
                Hanna Böhm
                Ansökningsbiblioteket
                Lina Selander
                Fathia Mohidin
                Mia Zeeck
                Sara Edström
                Leif Elggren
                Tiny Karlsson Savci
                Emily Fahlén
                Asrin Haidari
                Patrik Bengtsson

                Gästlärare 19/20:
                Tobias Anderson
                Shiva Anoushirvani
                Ebba Bohlin
                Omid Delafrouz
                Patrik Elgström
                Thomas Elovsson
                Todd Gordon
                Patrik Haggren
                Saadia Hussain
                Martin Jacobson
                Berth Johansson
                Lovisa Johansson
                Ulla Kassius, scenograf, regissör
                Mourad Kouri
                Linus Höj Krantz
                David Larsson
                Anna Liljedal
                Magdalena Ljung, konstnär, kritiker
                Ebba Matz
                Martina Müntzing
                Ida Rödén
                Frida Sandström
                Linda Shamma
                Jakob Sjöstedt
                Jakob Solgren
                Ludvig Uhlbors
                Zafire Vrba
                Mona Wallström
                Adam Westman
                Sissel Wibom
                Ashik Zaman, curator

                Assisterande mentorer (tidigare studerande) 19/20: 
                Mireia Rocher
                Adam Haugbakk
                Hedvig Schröeder

                Föreläsare 19/20:
                Kira Carpelan, konstnär
                Sara Edström, grafisk formgivare
                Niklas Eneblom, konstnär
                Leif Engström, konstnär
                Sara Ekholm Eriksson, konstnär
                Åsa Ersmark, konstnär
                Maryam Fanni, grafisk formgivare
                Linn Andersson Franek, konstnär och taturerare
                Martin Grennberger, filmkritiker, redaktör
                Sam Hultin, konstnär
                Petra Hultman, konstnär
                Jacob Kimwall, konstvetare, skribent
                Camilla Larsson, konsthistoriker, curator
                Åsa Bharathi Larsson, konsthistoriker
                Santiago Mostyn, konstnär, filmskapare
                Johan Nobell, konstnär
                Jesper Nyrén, konstnär
                Stina Persson, konstnär
                Sara Rossling, curator
                Johannes Heldén, konstnär, författare och musiker
                Bent af Klintberg, etnolog, konstnär och författare
                Cecilia Sjöholm, professor i estetik
                Alina Dzervianka, Chiara Valli och Elina Vidarsson, deltagare i projektet STATUS – Artistic Practice and Social Change- Heritagization
                Mikaela Steby Stenfalk, formgivare, arkitekt och konstnär
                Peter Stridsberg, konstnär och Artist in residence
                Charlotta Wiegelt, professor i filosofi och översättare
                Philip Weiss, civilingenjör och permakulturdesigner