Midsommarkonsert: Karlssons Barock

MIDSOMMARKONSERT I STORA ATELJÈN 

KARLSSON BAROCK

21/6 kl 14:00 

Tårta serveras kl 13:00. Biljetterförsäljning från kl 12.00, förköp rekommenderas dock.

Välkomna på midsommarkonsert på Gerlesborgsskolan med Karlssons Barock! Enligt traditionen arrangerar Gerlesborgsskolan i vanlig ordning midsommarkonsert, fira med oss med konsert och tårta och njut av fantastiska toner vid kusten!

Karlssons Barock skriver själva om konserten:

“I vårt sommarprogram har vi glädjen att åter ha sopranen Helena Ek med oss. I ett rikt varierat program får vi bland annat höra arior från Georg Friedrich Händels till synes aldrig sinande ström av operor och oratorier. Musikens melodiska skönhet och uttrycksmässiga styrka saknar motstycke och beundrades och utgjorde en förebild för många av tidens tonsättare.Dessutom kommer vi att bjuda på concerti grossi av både Arcangelo Corelli och Händel, båda med opusnummer 6. Det är inte otänkbart att Händel med detta ville visa sin vördnad för sin vän och kollega och dennes konserter, komponerade ungefär 50 år tidigare!”

Välkomna till en festkonsert med tioårsjubilerande Karlsson Barock!

Midsommarkonserten blir alltid fullsatt, se därför till att boka era biljetter i förhand!

biljettbokning:  https://billetto.se/e/midsommarkonsert-med-karlsson-barock-biljetter-362669 

Välkomna!