Föreläsning: Om samhörighet och att tillhöra

ONSDAG 21 MARS KL 18.30

Om att göra utställningar och curators praktik.
Möt Mariangela Mendez Prencke, ny curator på Röda Sten Konsthall i Göteborg.
Utställningarna Inre jord, med konstnären Delcy Morelos, och Diorama med konstnärerna Annika Dahlsten och Markku Laakso diskuterar samhörighet och vad det betyder att tillhöra. Med utgångspunkt i sina senaste utställningar berättar Mariangela Mendez Prencke om hur hennes utställningar växer fram. Vad vill hon förmedla med sina utställningar och vilka frågor finner hon angelägna att ta upp?

Mariangela Mendez Prencke är född i Columbia och har bl a gjort utställningar på Havremagasinet i Boden, i Colombia och internationellt liksom undervisat vid konstnärliga fakulteten Universidad de Los Andes i Bogota, Columbia. Hon är utbildad i curatoriska studier vid Bard College i New York.

Föredraget hålls på engelska.

Fri entré

Installationsbild från utställningen Inre jord, konstnär Delcy Morelos. Foto: Hendrik Zeitler