Musikresidens: GAMELAN SALUKAT (Indonesien)

21-22 mars, 2023, Stensalen, KKV-Bohuslän

Gerlesborgsskolan har den stora glädjen att i samarbete med Västra Götalandsregionen presentera ett smått sensationellt musikresidens med indonesiska orkestern Gamelan Salukat den 20-23 mars 2023!

Gamelan Salukats instrumentpark imponerar när deras gongar, metallofoner och trummor ställs ut som en skulptural utställning i Stensalen på KKV-B. Utställningen presenterar den fascinerande balinesiska musiktraditionen gamelan. Möt ensemblens 16 musiker under en workshop med möjlighet att själv prova på att spela och missa inte Dewa Alits artist-talk, kompositör och konstnärlig ledare för projektet Gamelan Salukat.

Medverkande musiker:

I DEWA KETUT ALIT, KOMANG AGUS CAHYADI, I DEWA GEDE ARTA YASA, I G PUTU ALIT INDRAWAN MATARAM, I PUTU ADI SEPTA SUWECA PUTRA, I WAYAN SUMERTA, I PUTU ASTIANAWAN, I KETUT SURYANA PUTRA, I WAYAN ARIADI, I WAYAN WAHYUDIKA, I KADEK JANURANGGA, MADE DWI CAHYA DIVA, I WAYAN GEDE MARGIARTA, KADEK KRISNA RIPAYANA, I MADE PAGARAT

Läs mer:  https://www.dewaalitsalukat.com

Fri entré. Café Olivia håller öppet kl 12-20 båda dagarna. Eventuella ändringar i programmet kommer uppdateras på hemsidan.

PROGRAM:

21 mars 

-Kl 14.00: Öppning av utställningen, presentation

-Kl 18.00: Offentlig workshop, medlemmar ur Gamelan Salukat visar hur instrumenten spelas (med möjlighet för besökare att själv pröva)

-Kl 20.00: Utställningen stänger för dagen

22 mars

-Kl 14.00, utställningen öppnar

-Kl 18.00, artist-talk med Dewa Alit (konstnärlig ledare för Gamelan Salukat)

-Kl 20.00: Utställningen stänger

23 mars

Gamelan Salukat far vidare till Göteborg för en konsert där, missa inte den!

VIDEO: https://youtu.be/-p4dZSVjqOw

Gamelan Salukat är på nordisk turné och musikresidenset är möjligt genom ett samarbete mellan Gerlesborgsskolan och Västra Götalandsregionen, Ny Musikk i Bergen, Edition Festivalen i Stockholm, Levande Musik i Göteborg samt KKV-Bohuslän och Bottna Inköpsförening (Café Olivia).

Composer in residence: DEWA ALIT

Dewa Alit, växte upp i en musikalisk familj i byn Pengosekan på Bali omgiven av balinesisk gamelanmusik från tidig barndom. Han började uppträda vid 11 års ålder och redan när han var 13 spelade han med i byns vuxengrupp, Tunas Mekar Pengosekan. 

Mellan 1988-1995 spelade han i den internationellt hyllade Gamelan Semara Ratih och turnerade internationellt.

2007 grundade Dewa Alit sitt band Gamelan Salukat för att söka nya uttryck inom traditionen genom att bland annat själv designa instrument och introducera alternativa stämningar för ensemblens gongar och metallofoner.

Som kompositör är Dewa Alit allmänt erkänd som en av de konstnärliga frontfigurerna i sin generation på Bali och utanför. 

Hans kompositioner för icke-gamelan ensembler inkluderar musik för MIT:s Gamelan Electrika, Talujon Percussion (USA) och Ensemble Modern (Frankfurt, Tyskland).

Han är regelbundet inbjuden att undervisa och komponera utanför Bali, bland annat till University of British Colombia, Massachusetts Institute of Technology och Helena College i Perth.