Musikresidens våren 2018

Vi kan med stolthet presentera årets första musikresidens-deltagare på Gerlesborgsskolan Bohuslän.

v.18 Reclaim The Beats

En musikalisk konstellation bestående av Henrik Olssson (Bottna), Erika Sofia Sollo (Turin), Bálint Bolcsó (Budapest) och Ina Puntar (Ljubljana). De kommer under veckan dekonstruera Missy Elliots album Da Real World.

Konsert/presentation lördagen 5 maj kl 19:30

v.20 Gretli & Heidi

Duon Gretli & Heidi bildades av Catharina Backman och Carin Blom för snart 30 år sedan. Under sin residensvecka på Gerlesborgsskolan kommer de jobba med en nya scenisk konsert som går under namnet ”Mansfantasier”.

Konsert/presentation lördagen 19 maj kl 19:30

 

Musikresidens på Gerlesborgsskolan sker fyra gånger per år. Två gånger på våren och två gånger på hösten. Under residensveckan får artisten/artisterna boende, resor, mat och replokal under en vecka för att sedan avslutas med en presentation/konsert . Deadline för höstens residens sker i mitten av juli.

MVH Musikerrådet Gerlesborgsskolan

Martin Sjölander, Patrik Wingård, Cecilia Gelin, Karolina Pahlén