Nils Berg Cinemascope 13/5 19.30

DSC02556_A2_300dpi_sRGB_©Miki.Anagrius

Jazzkonsert med Nils Berg Cinemascope lördag 13 maj på Gerlesborg Bohuslän

Förra året utsågs Nils Berg till årets kompositör vid Sveriges Radios jazzkattgala. Nils Berg Cinemascope har sedan starten 2009 släppt en film och tre skivor, turnerat genom Europa, USA och Kanada samt gästspelat i Japan, Algeriet och på Kuba. Under 2016 och 2017 är NBC ”artist in residence” på Västerås konserthus.

Biljetter säljs i restaurangen före konserten börjar!

Tips! KVITTER bjuder in till Jazztravaganza 13-14 Maj på Café Olivia och Lilla galleriet på KKV.
På scen står Trio Mallorca (Lördag), Trio Inkognito och Dumheten (Söndag). Utöver detta har Alma Lefverström vernissage (Lördag) och det blir ljudperformance med Misshaped clouds samt DJs på kvällen. Helgen avslutas sedan med en filmvisning (Söndag).
Plats: Café Olivia, KKV Bohuslän