Performance Experminent With Dreams av Chawki & Runesson, GIBCA Extended 18/10 kl 18.30

Chawki & Runesson gör sin egen tolkning av Leif Elggren & Thomas Liljenbergs  konstverk  Experiment With Dreams.

Experiment With Dreams består av 200 brev riktade till makthavare inom politik och näringsliv, organisationer, institutioner samt kändisar.

Konstverket är en reflektion över den sociala och ekonomiska situationen i världen. ”Please send us some money” är en genomgående och avslutande uppmaning i alla deras brev och i den frasen finns också en rättvisetanke; har vi inte alla tänkt det som William Gibson eller Freud tänkt eller har vi inte alla skapat det andra skapat, även om det bara är i fantasin.

Cia Runesson, scenkonstnär, staffettläser breven och Hanna Chawki, musiker, artist och poet ackompanjerar texten med improvisation på synth.

Fri entré