Streamad konsert: Cassius Lambert

Lördagen den 29e maj 2021 kl 19.30.

Cassius Lambert (f. 1996 är en svensk/etiopisk basspelare, från Abbekås, mest känd för sin dekonstruktion av minimalism genom maximalism. Hans debutalbum Quote (2015) fick lysande recensioner och med albumet Symmetri (2018) förfinade han sin personliga ljudbild och stil ytterligare. I början av 2021 släpper han ett nytt album, VENDI, där han vidare utforskar miximalism, men den här gången enbart genom elbas; allt komponeras och utförs med elbas, utan loopar eller overdubs.

Konserten streamas live från Gerlesborgsskolan Bohusläns konsertsal och ses på skolans Facebook-sida och kommer sedan vara fortsatt tillgänglig i musikverksamhetens musikarkiv. Länk till eventet kommer att läggas upp på hemsidan och spridas via Nyhetsbrev samt skolans sociala medier.

English:

CASSIUS LAMBERT

CassiusLambert (b.1996) is a Swedish/Ethiopian bassplayer, best known for his deconstruction of minimalism through maximalism. Dubbing his style miximalism.

First gaining attention and critical acclaim for his debut album Quote (2015), continually refining his personal sound with his second album Symmetri (2018). In early 2021 he is releasing a new album, VENDI, where he further explores miximalism, but this time solely through the electric bass. Everything is composed and performed with an electric bass, no additional loops or overdubs.

Tags: ,