Studera med kostnadsfritt boende

Gerlesborgsskolan Bohuslän utlyser stipendier i form av kostnadsfritt boende i rum på skolan för personer som studerar hos oss i höst. Terminsstarten är 21 augusti. Syftet med stödet är att bidra till ökade möjligheter för unga och vuxna i behov av ekonomiskt stöd för att gå utbildningen.

Stipendierna kan sökas av alla som är 18 år och äldre. Ansökan gäller läsåret 2017-18. Du söker med arbetsprover och ifylld ansökningsblankett. Arbetsprover innebär att du tar åtta bilder med mobilen av olika exempel på hur du arbetar med konst. Bilderna och ansökningsblanketten mejlas tillsammans till: info@gerlesborgsskolan.se. Ansökningar behandlas löpande.

På vår skola strävar vi efter vi att sammansättningen av studerande ska spegla samhället i sin helhet. Gerlesborgsskolan vill vara en förebild där alla grupper i samhället får lika möjligheter att studera konst.

Ansökningarna bedöms av en stipendienämnd. Nämnden består av verksamhetsledare, studiesamordnare och en extern representant.

Ansöknings blankett

Information arbetsprover

Har du frågor, berättar vi gärna mer.

Kontaktpersoner:

Claudia Theel, 0523 – 517 10, claudia@gerlesborgsskolan.se

Elin Wikström, 0708 – 38 19 58, elin@gerlesborgsskolan.se