Utställning: Artist Books & Self Publication 30/1-3/3

ARTIST BOOKS & SELF PUBLICATION

En grupputställning med böcker och publikationer av konstnärerna och författarna Fanny Hellgren, Hedda Roterud Amundsen, Karlsson/Rixon, Ludwig Landström, Mara Lee och Sigrun Bagardottir. Utställningen visar på olika former av artist books och egenpublicerade böcker. Här får vi uppleva bok som skulptur, pdf-fil genom online förlag, egenproducerade tidningar och mycket mer. Artist books utmanar boken som format och kan också produceras utan ett bokförlag. Vissa av de böcker vi visar på utställningen är tryckta och producerade av konstnärerna eller författarna själva, medan andra är tryckta genom mindre förlag. Titlar inkluderade i utställningen är <Cute Poems> (Fame Factory), <Nakenakter> (Art&Theory), <romantiske koordinater og andre mentale holdepunkter>, <The distance between you and me> och  <Yesterdays News> . 

Välkomna!