Utställning i Galleriet: Malin Engström – I vilket vatten 13/3-14/4

MALIN ENGSTRÖM

I vilket vatten

Malin Engström är konstnär född 1967 i Strömstad. Malin bor och verkar på Koster i Bohusläns norra skärgård där hon arbetar i varierande medium så som video, måleri och emalj. I utställningen I vilket vatten visar Engström en blandning av verk, både nyproducerade och äldre. Titeln är tagen från första raden ur Stig Dagermans Birgittasvit och är också titeln till en av målningarna som visas i utställningen. Utöver måleri och emalj visar Malin även ett videoverk producerat för utställningen SUNSET vid Lokstallets Konsthall i Strömstad under hösten 2016. 

Malin studerade vid Gerlesborgsskolan under tidigt 2000-tal och är även nu aktuell i Gerlesborg då hon studerar Scenkonst på Scenstudion Gerlesborg under Scenkonstskolan i samarbete med Grebbestad folkhögskola. Engström är en ständigt aktuell och närvarande lokal konstnär med en fantastiskt inspirerande  bildvärld!

Välkomna!