Utställning: Linn Andersson Franek

SALONG TAMPONG

– En utställning av Linn Andersson Franek

Vernissage 19/6 17-20

Utställningen står till och med 4/8

Under sommaren 2019 samarbetar Gerlesborgsskolan med Vitlycke Museum kring ämnet tatuering. Vitlycke Museum ställer ut in- samlade bilder från världen över föreställande taueringar med for- minnen som motiv. Parallelt ställer konstnären och tatueraren Linn Andersson Franek ut sitt projekt Salong Tampong på Galleri Ger- lesborg på Gerlesborgsskolan. Under Vitlyckes stora evenemang 16 Juli håller Linn i ett samtal och en presentation om sitt arbete och hur idén för projektet föddes. Vi vill belysa tatueringskonstens plats inom samtidskonsten, Vitlycke Museum undersöker samtidigt forn- tida konst genom samtidens tatureringskonst. Det blir spännande kontraster och fantastiska bilder.

Linn Andersson Franek tog under våren 2019 sin Kandidatexamen i Fri Konst vid Akademi Valand i Göteborg. Hennes avgångsprojekt Salong Tampong gästar under sommaren Galleri Gerlesborg.

Det måste kännas tryggt, tryggt, tryggt. Jag kan fixa en kaffe, några öl. Vad du vill egentligen, sålänge du har det bra. Sålänge du känner att du vilar, att nervositeten släpper. Lägg dig på soffan, den kan hål- la om dig under tiden. Jag lovar att göra mitt yttersta för att det ska bli bra, du bestämmer. (utdrag ur manifest)

Salong Tampong är en konstplattform och en mobil tatueringsstu- dio som startades 2015. Franek har aktivt arbetat för att böja de mansdominerade normer som finns inom tatueringsbranchen och skapa trygga rum för tatuering. Under processen har Franek låtit en en skinnsoffa stå som bas för salongen och i hennes verk presente- rar hon ett antal tatueringar som förevigats på såväl personers som skinnsoffans hud.

Utställningen står till 4/8 och håller öppet vardagar 09:00 – 16:30 samt under Restaurangens öppettider!

Välkomna!