Vernissage till Uddenskulptur 2018

Vernissage till Uddenskulptur 2018 "in situ" idag! Till höger bakom projektledaren Hans Leutscher, : "Solcirkel" av Åsa Herrgård. Grattis alla deltagande konstnärer till spännande arbeten. Hans Leutscher, som är skulptör, håller kursen "Känn på Bohuslän" på Gerlesborgsskolan 17 - 21 juli. Blir du intresserad av att hugga i sten, prova på att skapa skulptur och få veta mer om levande historia av stenhuggeri i Bohuslän? Läs mer på www.gerlesborgsskolan.se/konstkurser-bohuslän. Besök på Uddenskulptur"In situ" ingår förstås i kursen!

Vernissage till Uddenskulptur 2018 “in situ” idag! Till höger bakom projektledaren Hans Leutscher, : “Solcirkel” av Åsa Herrgård. Grattis alla deltagande konstnärer till spännande arbeten. Hans Leutscher, som är skulptör, håller kursen “Känn på Bohuslän” på Gerlesborgsskolan 17 – 21 juli. Blir du intresserad av att hugga i sten, prova på att skapa skulptur och få veta mer om levande historia av stenhuggeri i Bohuslän? Läs mer på www.gerlesborgsskolan.se/konstkurser-bohuslän. Besök på Uddenskulptur”In situ” ingår förstås i kursen!