Vernissage: Yaaddaasht – Där minnets landskap tar vid, Shiva Anoushirvani.

UTSTÄLLNING
GALLERI GERLESBORG

Shiva Anoushirvani
14 november – 19 december 

Yaaddaasht
– Där minnets landskap tar vid

Välkommen på vernissage onsdag 14 november kl 17.30-18.30. Invigningstal: 18.00. 

I utställningen Yaaddaasht – Där minnets landskap tar vid visar Shiva Anoushirvani verk från år 2013-2018. Verken behandlar relationen mellan personliga minnen och världshändelser, politik och makt. Hur formas individer av sociala strukturer och politiska skeenden, och hur påverkar dessa hur vi förstår våra minnen och erfarenheter? När verken visas tillsammans framträder konstnärens undersökande blick på omvärlden med ett särskilt intresse för maktrelationer.

Gerlesborgs Kök o Kafé har öppet! Välkomna! 

 

Adress
Galleri Gerlesborg
Gerlesborgsskolan Bohuslän
Gerlesborg 1
457 48 Hamburgsund