Wildbirds and Peacedrums

Lördag 22 augusti
WB&PD på scen kl 19.30
Gerlesborgsskolan Bohuslän (utomhus om vädret tillåter annars i samlingssalen)
Entré: 100 kr
Restaurangen håller öppet hela kvällen.
 
För Mariam Wallentin och Andreas Werliins duo Wildbirds & Peacedrums är det krokiga och genreöverskridande ledstjärnan – tillsammans blandar de sömlöst pop, blues med kraftfullt trummande och stark rituell sång.

Efter några självutgivna cd-skivor i mitten av 00-talet som både hittade hem hos kritiker och publik gick duon vidare och spelade in The Snake i Svenska Grammofonstudion. Efter EP-inspelningar på Island, med bland annat cellisten Hildur Gu∂nadóttir, Ben Frost och Valgeir Sidur∂sson gick de sedan vidare med albumet Rhythm – direkt, naket och rått.

Trots starka skivor är det live en ska uppleva Wildbirds & Peacedrums. Deras scennärvaro är stark och självsäker. Och de har haft god tid att skulptera vidare på sitt konsertuttryck – efter turnéer tillsammans med bland andra Lykke Li, Arcade Fire, Joanna Newsome och St Vincent.

Det finns faktiskt inget annat som låter som dem, så missa inte detta!
 

Tags: , ,