Wildbirds and Peacedrums

Lördag 22 augusti
WB&PD på scen kl 19.30
Gerlesborgsskolan Bohuslän (utomhus om vädret tillåter annars i samlingssalen)
Entré: 100 kr
Restaurangen håller öppet hela kvällen.
 
För Mariam Wallentin och Andreas Werliins duo Wildbirds & Peacedrums är det krokiga och genreöverskridande ledstjärnan – tillsammans blandar de sömlöst pop, blues med kraftfullt trummande och stark rituell sång.

Efter några självutgivna cd-skivor i mitten av 00-talet som både hittade hem hos kritiker och publik gick duon vidare och spelade in The Snake i Svenska Grammofonstudion. Efter EP-inspelningar på Island, med bland annat cellisten Hildur Gu∂nadóttir, Ben Frost och Valgeir Sidur∂sson gick de sedan vidare med albumet Rhythm – direkt, naket och rått.

Trots starka skivor är det live en ska uppleva Wildbirds & Peacedrums. Deras scennärvaro är stark och självsäker. Och de har haft god tid att skulptera vidare på sitt konsertuttryck – efter turnéer tillsammans med bland andra Lykke Li, Arcade Fire, Joanna Newsome och St Vincent.

Det finns faktiskt inget annat som låter som dem, så missa inte detta!
Max 50 personer på detta evenemang så klokt att göra förköp HÄR
 

Tags: , ,