Zoe Efstathiou / Egil Kalman

Lör 3 september 2022, kl 19.30


Zoe Efstathiou / Egil Kalman är en väletablerad duo på den skandinaviska scenen för samtida och improviserad musik. Dom arbetar med ett improvisatoriskt utforskande av akustiska rum genom att skapa ljudlandskap där gränserna mellan akustiska och elektroniska instrument suddas ut. 

Deras akustiska instrument fungerar som ytor för taktila utforskningar. Transienta, formlösa, rytmiska moln skapas, som ofta imiterar en elektronisk värld. Deras elektroniska instrument tar sig å andra sidan ofta fysiska former.
Tillsammans har duon släppt två album; Starbrak (2018) och Alkekung (2019), och deras senaste installation Athroa genomfördes på Nordic Music Days Festival, Onassis Cultural Center och Samtida Musik.  

Zoe Efstathiou är en pianist och elektroakustisk musiker och komponist från Grekland, bosatt i Sverige. Hennes spel har beskrivits av den Tyska tidningen der Freitag som “a master of the prepared piano,” när dom refererade till hennes framträdande på A L’Arme Festival som “an improvisational masterpiece.” och Tristan McCay skriver så här om Zoe’s senaste release i I CARE IF YOU LISTEN: “Without a doubt a stand-out player who has cultivated a truly personal and inimitable language of prepared piano techniques,”

Egil Kalman är en Svensk kontrabasist och synthesist, improvisatör och kompositör. En eklektisk musiker på jakt efter länkar mellan folkmusik och kontemporär elektroakustisk musik. Hans solo debut ‘Kingdom of Bells: Egil Kalman plays the Synthi 100’ släpps våren 2022 på iDeal Recordings. 

Samlingssalen, Gerlesborgsskolan Bohuslän

Entré: 100 kr, barn under 12 år gratis

Gerlesborgsskolans och Scenkonsts studenter: fri entré

Athroa – Zoe Efstathiou Egil Kalman from Zoe Efstathiou on Vimeo.